ÇALIŞMA NOTLARIM

Frontend ve Yazılım Mimarisi Çalışma Notlarım

Web sayfamı her geçen gün biraz daha etkileşimli hale getirip yazılım alanında ve frontend ekosisteminde çalışanların kullanabileceği bir uygulama alanına dönüştürme uğraşılarım devam ediyor. Bu yazıda bu çalışmalardan bahsedeceğim.

Not: Bu yazıyı web sayfamda(onurdayibasi.com) yaptığım değişikliler doğrultusunda güncelliyorum. (Son güncelleme tarihi: 10 Eylül 2021)

Medium platformunda bir süredir teknik yazılar yazıyorum. Fakat bu yazıları farklı zaman aralıklarında parça parça olarak yazdığımdan birbirleri ile ilişkisi tam olarak anlaşılmıyor. Bunun nedeni iş ile veya okuduklarım ile ilgili sürekli belli bir konuda odaklı çalışamıyor olmam.

Özetle bir konuya A zamanında başlarsam B zamanına kadar araya bir sürü konu giriyor ve B zamanındaki yazdığım bir yazı ile A zamanındaki yazıyı kronolojik olarak bağdaştırmak pek doğru bir yaklaşım olmuyor.

Peki bu yazılar hangi sırada ve hangi gruplar halinde okunmalılar ? Medium platformundaki sayfamı incelediğinizde bu bağlantıları göremediğinizi sizde farkedeceksiniz. Bu nedenle kendi Web Sayfam ve Medium yazıları arasında bağlantılar kurarak https://onurdayibasi.com/ sitesini oluşturdum.

Belli başlı özelliklerini sıralarsak;

Yazıları Belli Başlıklar Altında Gruplandırma

Öncelikle yazıları belli not gruplarına böldüm. Bu bölümleme benim kafamda belirlediğim yapıya ve sıraya göre gerçekleşiyor. Ana sayfada daha üst seviye bir bölümleme varken her bir grubun içerisinde o konu ile ilgili birçok yazı bulunuyor.

Eğitim Başlıkları ve İçerikleri

Okuduğunuz Yazıların İşaretlenmesi

Çalışma notları arasında okuduğunuz bir yazının okunduğunun anlaşılması için Medium’daki yazı içeriklerinin sonuna bu yazının okunduğuna ait bir düğme ekledim. Bu linklere bastığınızda okunan yazıların yanında ✔️ işaretini görebilirsiniz

  1. Linke tıklayarak ilgili yazıya gidin.
  2. Yazıyı okuyup en altına geldiğinizde yazının altında bulunan aşağıdaki resimdeki gibi bir kısım bulacaksınız. Buradaki linke tıklayın.
Yazını okundu olup işaretlemek ve yazı listesine dönmek için

3. Bu link sizi doğruca ilgili yazı grubuna yönlendirecek, bu sayede kaldığınız noktadan okumalarınıza devam edebilirsiniz.

Yazıların Okundu olarak İşaretlenmesi

Yazılardaki Kavramların Etiketlenmesi

Daha yazıları okumadan bir konuyu veya kavramı merak ediyor olabilirsiniz. Bir yazı grubunun içerisinde gittiğinizde yazıların içerisinde geçen kavramların ne olduğunu sağ kısımdaki etiketlerde görebilirsiniz.

Bu etiketlere tıklayıp kavramların geçtiği yazıları direk açabilirsiniz.

Yazılardaki Kavramların Etiketlenmesi

Aynı zamanda sağ üst köşede bulunan arama arama düğmesine tıklayarak tüm yazı ve yazı grupları arasında arama yapıp, etiketlerin üzerinden ilgili yazıya gidebilirsiniz.

Tüm Yazılar İçerisinde Arama

Blog Okunma İstatistikleri

Tüm yazıların veya yazı grupları içerisindeki yazıların ne kadar okunduğu ile ilgili istatistiklere aşağıdaki resimde bulunan Detay düğmesine tıkladığınızda yönlendirileceğiniz ekrandan ulaşabilirsiniz.

Açılan istatistik ekranında Görüntülemeye Göre/ Beğeniye Göre Sırala düğmesi ile en çok hangi yazıların dikkat çektiğini anlayabilirsiniz.

İstatistikler ve Sıralama

Paylaşım

Yazı grubu içerisindeki tüm yazıları okuduğunuzda yazıların yanında ✔️ var ise, sağ kısımda bunun ile ilgili bir paylaşım alanı ve avatar alanı açılır 😃 Burada bulunan Twitter/Linkedin düğmeleri ile paylaşım yapabilirsiniz.

Digital Garden

Oluşturduğumuz yazılar ile ilgili denemeleri , demoları kullanabileceğiniz yeni bir site oluşturdum. onurdayibasi.dev. Bu sayfa içerisinde yazılarda bulunan örneklerin çalışan versiyonlarına bu sayfa üzerinden erişebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse ;

Hesap Makinesi oluşturma örneğini aşağıdaki blog yazılarında anlattım.

https://onurdayibasi.com/react-ui-mechanics/

Aynı hesap makinesini canlı olarak deneyebileceğiniz bir ortam bu digital garden dediğim kısım. Bu hesap makinesini https://onurdayibasi.dev/simple-calculator adresinden aşağıdaki resimdeki gibi deneyip kurcalayabilirsiniz.

https://onurdayibasi.dev/simple-calculator

Özetle paylaşımlarımı;

Senior Frontend Developer at Thundra