İş ve Hayat Dengesi

Onur Dayıbaşı
1 min readFeb 21, 2016

--

İnsan bazen gereğinden fazla işe gömülüyor ve gereğinden fazla önemsiyor işi. Aslında önemli olan Aile Hayatını, Sporu, Gezmeyi, Kitap okumayı, Tiyatroyu, Sinemayı, Arkadaşlar ile akşam buluşmalarını, vb aktiviteleri dengeli bir şekilde gerçekleştirebilmesidir.

Tek işinizle uğraşmak sizi tekdüze bir hale getirebilir. Çünkü tek bir bakış açısı ile bakıyorsunuzdur. Nasıl bu işten para kazanmalıyım, nasıl bu konuda daha iyi olurum. Dar bir alanda debelenip durursunuz. Halbuki çevrenizle, kitaplarla, doğayla, sanatla ne kadar ilgilenirseniz büyük bir ihtimalle hayal dünyanız ve bakış açınız oldukça genişleyecektir.

Bir de işle uğraşırken, bütün zamanınızı bir girişim için harcıyorsanız, gece gündüz bunu düşünüyorsanız. Eğer başarılı olamazsanız sizi ayakta tutacak başka uğraşınız ve zevk aldığınız konu yoksa yıkıldınız demektir. Hem maddi, hem manevi bir çöküş başlar.

Diyelim ki başarılı oldunuz, para geldi, pohpohlandınız, sonrasında bunu daha çok çalışma ve kendinizi daha çok işe adıyorsanız, gitgide dengesizleştiniz yine sonunda bir eksiklik gelecektir. Eğer buradaki parayı kendi özgürlüğünüz ve gezmeniz tozmanız için kullanıyorsanız o başka :)

Sonuçta iş’in hayatımızdaki yeri çok önemli. Disiplinli olmadan birşeyler başarabilmek çok zor ama hayatın diğer kısımlarıda önemli. Dengeyi sağlamayı bir şekilde başarmak gerek.

Okumaya Devam Et 😃

Bu yazının devamı veya yazı grubundaki diğer yazılara erişmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

--

--